How to Become a Call Center Team Leader?

How to Become a Call Center Team Leader?

Çağrı merkezi takım lideri, müşteri temsilcilerine nasıl hizmet verecekleri konusunda operatörlere rehberlik eden, sorulan soruların nasıl cevaplanması gerektiğiyle ilgili destek olan kişilerdir. Çağrı merkezi takım liderinin birçok sorumluluğu mevcuttur.

Çağrı merkezi takım liderinin sorumlulukları nelerdir?

Gelen tüm çağrıları izlemek bunlardan en önemlisidir. Çünkü kalite standartlarına uygun olacak şekilde hizmet verildiğinden emin olması gerekmektedir. Operatörlerin karşılaştıkları sorunları hızlı bir şekilde müdahale etmek ve çözümler sunmak müşteri memnuniyetinin daimi olması adına kritiktir. Bununla birlikte tüm çağrı merkezi temsilcilerinin performanslarını düzenli olarak takip etmek ve yine ekibin vardiya düzenini oluşturmak çağrı merkezi takım liderinin başlıca görevlerindendir.

Çağrı merkezi operatörlerinin daha iyi hizmet verebilmesi için yerine göre eğitim desteğine ihtiyacı vardır. Bu noktada gereken eğitimleri ise takım liderinin düzenlemesi gerekir. Temsilcilere görev atamaları yapmak, yönetim birimlerine düzenli olarak rapor sunmak ve hizmet kalitesini arttırmaya yönelik yeni stratejiler geliştirmek yine çağrı merkezi takım liderinin görevleri arasında yer alır.

Çağrı merkezi takım lideri nasıl olunur?

Çağrı merkezi takım lideri olabilmek için en az lise ya da ön lisans seviyesinde eğitim almış olmak gerekir. Bununla birlikte pazarlama veya iletişimle ilgili bölümlerden mezun olmak da avantaj sağlar. Ayrıca özel kurslarda verilen çağrı merkezi takım liderliği gibi birtakım eğitimler de mevcuttur. Pazarlama veya müşteri ilişkileri alanında çalışmış olmak deneyim açısından avantaj sağlamaktadır.

Çağrı merkezi takım liderinin sahip olması gereken özellikler

Çağrı merkezi takım lideri, müşteri temsilcilerin tüm sorumluluğunu üstlenmelidir. Gerekli yönlendirmeleri yaparken ekibi motive etmeli ve nasıl daha iyi iletişim kurulacağı ile ilgili tüyoları paylaşmalıdır. Müşteri memnuniyetinin önemini doğru bir şekilde aktarabilmesi ise çağrı merkezinin başarısı adına önemlidir. Çağrı merkezi takım lideri gerektiğinde inisiyatif alarak yeni teknikleri denemekten kaçınmamalıdır. Tüm temsilcilerin uyum içinde çalışması adına ekip içinde güçlü bir iletişimin kurulmasını desteklemelidir. Takım liderinin sözlü ve yazılı iletişiminin mükemmel olması hem müşteri temsilcileri hem de müşteriler tarafında oldukça kritiktir. Ayrıca aynı anda birden fazla görevi ele alabilecek bir iş yönetimi becerisine sahip olması ise özellikle tempolu bir süreçte ekibin başarısı açısından dikkate değerdir.