Çağrı Merkezi Kurmak İçin Ne Yapılmalı?

Çağrı merkezi kurma fikri popüler ve kârlı iş sahalarından olmasından kaynaklı son dönemde daha da cazip hale gelmekte. Özellikle müşteri hizmetleri konusunda faaliyet gösterse de çağrı merkezlerinde tele satış, tele pazarlama, teknik destek gibi farklı birçok faaliyet söz konusudur. Peki çağrı merkezi kurmak için hangi adımlar izlenmelidir?

Çağrı merkezi kurma amacınızı belirleyin

Çağrı merkezi kurma amacınızı belirlemek ilk adımınız olmalıdır. Gelen ve giden çağrıları yönetmenin yanında teknik destek amaçlı veya tele satış odaklı bir model de belirleyebilirsiniz. Yapacağınız sözleşmeler çağrı merkezi türünüze göre değişecektir.

Resmi işlemleri tamamlayın

Yasal olarak yapmanız gerekenleri öğrenmek için ilgili resmi kurumlarla (belediyeler) görüşün. İzlemeniz gereken yolu belirleyin ve gerekli tüm belgeleri tamamladığınızdan ve tüm işlemleri gerçekleştirdiğinizden emin olun.

İş planı hazırlayın

Çağrı merkezinizin türüne göre detaylı ve eksiksiz bir iş planına ihtiyaç duyduğunuzu unutmayın. Sermayenizi verimli ve doğru kullanabilmek, ne kadar çaba harcadığınızı ve karşılığında finansal olarak ne kadar kaynak tükettiğinizi görmek bir sonraki adımda size güvence sağlayacaktır.

Gerekli ekipmanları temin edin

Bir çağrı merkezini yönetmek için gerekli ekipmanlar eksiksiz olmalıdır. Bilgisayarlar, telefonlar ve telefon hatları, kulaklıklar, ofis malzemeleri, internet bağlantısı, kurulum kiti ve en önemlisi çağrı merkezi yazılımı ihtiyaçlarınızdır.

Müşteri kazanın

Müşteri kazanmak başta sizi zorlayabilir. Bunun için işletmeler ve diğer çağrı merkezleriyle temas kurun. Başlangıçta küçük adımlar atsanız da kazancınız arttıkça daha fazla müşteri çekecek ekibe ve donanıma sahip olabilirsiniz. Bu nedenle bağlantılarınızı arttırmanızda yarar vardır.

Çağrı merkezi kurmak için gerekli belgeler nelerdir?

Çağrı merkezi kurmak için gerekli belgeler elbette belediyeden belediyeye farklılık gösterecektir. Fakat size fikir vermesi adına birtakım belgeleri sıralamak mümkündür. Bunlar:

  • Nüfus cüzdanı fotokopisi ve ikametgâh senedi
  • 2 adet fotoğraf
  • Tapu fotokopisi
  • Yapı kullanma izni belgesi
  • Vergi levhası fotokopisi
  • İlgili Esnaf odası veya Ticaret odası kaydı fotokopisi
  • Sigorta vb. belgesi/Emeklilik cüzdanı fotokopisi
  • Emniyete kimlik bildiriminde bulunduğuna dair kimlik bildirimi belgesi fotokopisi
  • Adli sicil kaydı, gibi birtakım belgeler söz konusudur.