Müşteri Kazanma

İşletmenin Daimi Müşterilerini Arttırmanın En İyi Yolu!

İşletmenin Daimi Müşterilerini Arttırmanın En İyi Yolu!

Sadık müşterileri arttırmanın yolu, günümüzde pazarlamada başarıya ulaşmanın kilidi haline gelen OmniChannel pazarlama tekniği ile mümkündür. İşletmenin daimi müşterilerini arttırmak için müşterilerin beklentilerine anlık olarak cevap verebilmeniz ve alışveriş deneyimini mükemmelleştirmeniz gerekmektedir. OmniChannel pazarlama tekniği de tam olarak bu noktada devreye girmektedir.

OmniChannel pazarlama tekniği, bütünsel bir yaklaşım sergileyerek diğer pazarlama tekniklerinden ayrılmaktadır. Bu pazarlama tekniği dijitalleşen dünyada ortaya çıkan MultiChannel pazarlama tekniğinin çok daha gelişmiş versiyonu olarak açıklanabilmektedir. OmniChannel pazarlama tekniğinde yalnızca satış süreci değil, ürün üretiminden alım sonrasına kadar tüm müşteri deneyimi süreci mükemmelleştirilmektedir.

Gelişen dünyada pazarda yerinizi almak ve rekabet ortamından sıyrılmak istiyorsanız, yalnızca ürün çeşitliliği, ürün kalitesi veya fiziksel mağazada mükemmel hizmet gibi parametreler yeterli olmamaktadır. Müşterilerin birçok farklı kanalda olduğu ve bir kanalda başlayan deneyimin diğer bir kanalda devam etmesi gerektiği düşüncesine dayanan OmniChannel pazarlama tekniği, diğer pazarlama uygulamalarının aksine müşteriyi yalnızca kuşatmakla kalmamaktadır.Bunun yanında farklı kanallarda tutarlı ve bütünsel bir deneyim sunarak müşterileri deneyimini iyileştirmektedir. Kişiselleştirilmiş bir müşteri deneyimi odaklı çalışan bu sistem, firmaya olan güveni arttırarak ve satın alma motivasyonu sağlayarak firmaya sadık müşteriler kazandırmaktadır.

Günümüzde küresel çapta başarı ile hizmet veren birçok firma ve son 5 – 6 yıllık süreçte ulusal firmalar, OmniChannel pazarlama tekniğinin başarısını kavrayarak bu yöntemi uygulamaya koymuşlardır.

OmniChannel Pazarlamanın Firmalara Kazandırdıkları

OmniChannel pazarlamanın firma için avantajları yalnızca sadık müşteri noktasında değildir. OmniChannel Marketing uygulamasının firmaya en önemli avantajları şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Müşteriler için tüm kanallarda tutarlı ve kaliteli bir deneyim sağlamak üzerine kurulu olan OmniChannel pazarlama tekniği ile firmanın tutarlı bir profil çizmesi sağlanmaktadır. Bu sayede müşterinin firmaya olan güveni arttırılmaktadır.
  • Müşterilerin tüm kanallarda bütünsel ve sorunsuz hizmet deneyimi yaşaması, firmaya olan güvenin artmasının yanı sıra sadakati de yükseltmektedir. Bunun yanında OmniChannel pazarlama kapsamında uygulanan sadakat ödülleri ve kişiselleştirilmiş deneyim de, müşteri ile aranızdaki bağı arttıracak bir diğer önemli noktadır.
  • OmniChannel pazarlama tekniğinde odak noktası olan çoklu kanallarda bütünsellik düşüncesi, temelde tüm kanalların tek bir merkezden yönetilmesi ile sağlanmaktadır. Tek merkez, verilerde de bütünsellik sağlayarak kapsamlı bir analizi mümkün kılmaktadır. Bu sayede müşterinin farklı kanallardaki deneyimi bir bütün olarak incelenebilmekte ve kişiselleştirilmiş bir deneyim sunulabilmektedir.
  • Kanallardaki bütünsellik müşteri davranışlarını incelemenize ve bu şekilde sonraki pazarlama stratejilerini planlamanıza yardımcı olmaktadır. Bu sayede müşterileriniz için en iyi deneyimi sunmanız ve kaliteli bir hizmet vermeniz mümkün olmaktadır.

OmniChannel Pazarlamanın E- Ticaretteki Rolü

OmniChannel Marketing e-ticaret pazarında yer almak için de kilit noktalardan birisidir. İnternet kullanıcılarının 100 milyonun üzerinde olduğu ve mobil uygulamadan yapılan alışveriş tıklamalarının masaüstü tıklamalarını geçtiği günümüz dünyasında, e-ticarette yer almak bir firmanın başarıya ulaşması için olmazsa olmazdır.

Bununla birlikte marka ve ürün çeşitliliğini göz önünde bulundurarak, e-ticaret pazarında olmanın tek başına yeterli olmadığını söylemek gerekmektedir. Yüksek verimlilik ve düşük maliyet ile öne çıkan bu pazarda, müşterilerin de birçok beklentisi ve ihtiyacı bulunmaktadır.

Müşterinin bir firmadan online alışveriş yapabilmesi ve daimi müşteri haline gelmesi için sorunsuz bir hizmet alması, her kanalda aradığı ürünü bulabilmesi, fiziki mağazada gördüğü bir kampanyaya online kanallardan da katılım sağlayabilmesi, kısaca firmaya güvenmesi ve fiziki mağaza gördüğü hizmet kalitesini online kanallarda da görebilmesi gerekmektedir. OmniChannel hizmet odaklı bütünsel bir deneyim sunarak müşterilerin bu beklentisi karşılamaktadır.

İşletmenin daimi müşterilerini arttırmak ve potansiyel müşterilere ulaşmak için OmniChannel pazarlama tekniği kullanılması, bütünsel ve müşteri odaklı  bir hizmet sergilenmesi gerektiği kaçınılmazdır.

OmniChannel Pazarlamanın Önemi 

OmniChannel Marketing uygulamasının önemi, firma başarıları incelenerek kolaylıkla görülebilmektedir. Bu teknik günümüzde pek çok dünya devi tarafından uygulanmakta ve olumlu geri dönüşler alınmaktadır.

Mevcut rekabet ortamından sıyrılabilmek için müşterilerin taleplerini karşılamanız ve müşterinin olduğu her yerde olmanız gerekmektedir. Marka ve ürün çeşitliliğinin hat safhada olduğu günümüz dünyasında, fiziki mağazanızda yüksek kalite ürünler satmanız yeterli değildir. Müşterileriniz bu ürünü internet mağazasında da görmek ve favorileri arasına almak, satın almak istediğinde ise mobil uygulamanızı kullanmak isteyecektir. Hizmet alımı sırasında yaşanan bir sorunda ise bu sorunu tek bir yetkili kişiye bir platformdan ulaştırarak çözebilmeyi önemseyecektir. OmniChannel pazarlama tekniğini başarı ile kullanan Spechy.com platformu incelendiğinde, kolay kullanım sağlayan tasarımı ve araçları, farklı kanallarda yer alırken gösterdiği tutarlı tavrı ve sağlıklı iletişimi ile müşteriler için mükemmel bir deneyim yaşattığı görülebilmektedir. Tüm bu hususlar müşterilerin beklentilerinin tam olarak karşılanmasına ve sadakatli müşteriler elde edilmesine yardımcı olmaktadır.

OmniChannel müşterilere her kanalda aynı kalitede hizmet, kişiselleştirilmiş bir deneyim ve çok yönlü bir müşteri desteği sağlayarak müşterinin tüm beklentilerine cevap vermekte ve müşteri deneyimini ideal bir seviyeye taşımaktadır. Müşterileri gözlenmeye ve verileri doğru pazarlama için kullanmaya yarayan bu yöntem, müşterilerin sadakatini arttırmak ve potansiyel müşterileri kendi bünyenize çekmek için günümüzde olmazsa olmazdır.

OmniChannel Pazarlama Örnekleri

OmniChannel pazarlama örnekleri, bu tekniğin nasıl başarı ile uygulanabileceğini görebilmenizi sağlayacaktır. OmniChannel pazarlama tekniği, günümüzde işletme başarısının kilit noktasıdır. Bu nedenle pek çok işletme geçmiş dönemlerde popüler olan pazarlama uygulamalarını geride bırakarak günümüz ihtiyaçlarına tam olarak cevap veren OmniChannel pazarlama tekniğine yönelmiş durumdadır. Örnek olarak gösterebileceğimiz başarılı firmalar ise şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Amazon.com : E-ticaret devi Amazon, müşterilerine sunmuş olduğu tutarlı ve sorunsuz deneyim imkanı ile OmniChannel pazarlama denildiğinde ilk akla gelen isimlerden birisi haline gelmiştir. Firmanın sesli asistan ile online sipariş verebilmesine imkan tanıması, stoklarda olmayan beğendiğiniz ürün geldiğinde tarafınızı haberdar etmesi, siparişlerinizi hafızaya alarak istediğiniz zaman sipariş edebilmenize imkan tanıması ve daha pek çok özelliği, OmniChannel pazarlama tekniğini uygulamaktaki başarısını göstermekte ve müşteri deneyimini iyileştirerek işletme başarısını arttırmaktadır.
  • Spechy.com : OmniChannel pazarlama tekniği kapsamında tüm kanallarda bütünsellik, müşterinin olduğu her yerde var olma, müşteriler için kolay kullanım imkanı sunma gibi özellikleri ile dikkat çeken Spechy, bu yöntemi başarı ile uygulayan platformlardan bir diğeridir.
  • Starbucks : Starbucks sadakat ödüllendirmeleri dahil olmak üzere tutarlılık ve bütünsellik noktasında takdir toplayan bir diğer firmadır. Firmanın online kanalında başlattığınız deneyimi kesintisiz bir şekilde fiziksel mağazada devam ettirebilme olanağınız bulunmaktadır. 

OmniChannel Pazarlamada Başarının Püf Noktaları

OmniChannel pazarlamada başarı, birçok noktaya dikkat ederek sağlanabilmektedir. Müşteri odaklı bir pazarlama stratejisi başlatmak ve bu noktada bütünsel ve tutarlı kanallar oluşturmak zahmetli bir iştir. Tecrübe ve emek şirketinizin bu noktada mükemmelleşmesi için kilit noktalardır. Bununla birlikte uzmanlardan yardım alarak ve önemli noktaların bilincinde olarak OmniChannel pazarlama ile işletmenin daimi müşterilerini arttırmak kaçınılmazdır. Bu kapsamda en temel noktalar şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Tutarlılık temel koşuldur. Her kanalda aynı kaliteyi ve aynı deneyimi yaşatabilmeniz gerekmektedir.
  • Müşterinin alışveriş yolculuğunu ve müşteri deneyimini analiz edebilmeniz ve bu verileri kişiselleştirilmiş bir deneyim yaşanmasına imkan tanımak için kullanmanız gerekmektedir.
  • Tüm kanalları tek bir merkezden yöneterek bütünsellik sağlamanız gerekmektedir.