Canlı Destek Verimliliğini Artırmak için 3 İpucu?

Son bir kaç yılda insanlar çevrim içi iletişime ve mesajlaşmaya alıştıkça sohbet araçları profesyonel iş aracı haline geldi. Kısa süre önce müşterilerimiz arasında yaptığımız Anket ile sohbet edenlerin yarısından fazlasının (% 56) bir şirketin web sitesinde bir soru sormak için canlı sohbeti en az bir kez kullandığını, yarıdan biraz daha azının (% 49) çevrim içi alışveriş soruları için canlı sohbet etmeyi tercih ettiğini gösteriyor.

1) Kolay ulaşılabilir

Müşterilerin sizinle ne zaman ve nerede bağlantı kurabileceğini müşterilerinizin sayfanızı ziyaret etme sıklığı ve zamanlarından emin olmanız gerekir. Sitenizde Canlı Destek  olması mutlaka 7/24 online olmanız gerektiği anlamına gelmez. Birçok küçük işletme  24 saat canlı yardım sağlamayı göze alamaz. Bununla birlikte, bu, etkileşimlerinin kalitesini etkilemez ve müşteri memnuniyetini düşürmez.

Buradaki önemli şey şudur:

  • Çevrim içi durumunuz hakkında müşteriler bilgilendirin. Sohbet düğmesini tıkladıklarında ve müşteri temsilcilerinin çevrimdışı olduğunu gördüklerinde, size ulaşabilecekleri canlı destek ile hizmet verdiğiniz saatleri bildirin. Tabi belirttiğiniz saatlerde Canlı Destek Müşteri Temsilcisi arkadaşlar çevrim içi sohbete hazır olmalı.
  • Müşteriler sohbet penceresine en kısa yoldan ulaşabilmeliler. Sadece iletişim sayfanızda olması onların sizinle sohbet etmek için zorluk yaşamalarını sağlar, bu nedenle canlı destek verimliliği düşecektir.

2) Kolay iletişim

  • Bekleme sürelerini azaltmak.Kimse beklemekten hoşlanmaz, özellikle e-ticarette satın alma yapmak isteyen müşteriler. Bir müşteri bir canlı sohbet talebi başlattıysa, en fazla 20 -30 saniye içinde cevap almayı beklerler. İstatistiklere göre, tüketicilerin% 64’ü bir canlı sohbet vasıtasıyla bir müşteri temsilcisiyle konuşmak için en fazla 1 dakika veya daha kısa beklemek istiyor. 
  • Müşteri Temsilcilerinin iletişim becerilerinin geliştirilmesi. Genesys tüketici araştırmasına göre, müşterilerin% 78’i yetkili müşteri hizmetleri temsilcilerinin mutlu bir müşteri deneyimi için en çok etki ettiğini söylüyor. Müşteriler, diğer becerilerden çok, müşteri temsilcilerinin samimi ve kibar olmasını beklemektedir. Canlı Yardım yazışma dilinde görgü kurallarına uyum ve gereksiz jargon, profesyonel olmayan ifadeler kullanmaktan kaçınmak müşterilerinizin gözünde olumlu bir izlenim yaratmaya yardımcı olur.

3) Sorunlarına kolaylıkla çözüm bulma

Müşteri Temsilcilerinin teknik / ürün anlamında yeterli eğimi almak, müşterilerin geri dönmesini ve sorunlarını çözmek için canlı sohbet kanalını tekrar kullanmasını sağlamak için çok önemlidir. Bir sorun karmaşıksa, temsilciler sorunu doğru kişiye yönlendirerek ya da müşteriye geri dönmek için yetkin olmalılardır.

Canlı Destek Verimliliğini Artırmak için 3 İpucu başlığını özetlersek

Verimliliğini artırmak için bu iletişim kanalının aktif olması ve müşterilerin sizlere hızlı ve ulaşabilir olmasını sağlamalısınız. Müşterilerinizin iletişim talebini doğru zamanda doğru şekilde vermek onlardan olumlu geri bildirimler almanıza yardımcı olacak ve verimliliğiniz artacaktır.