Çağrı Merkezinde Sonuç Kodu Kullanmanın Faydaları

Call Center Disposition Code

Tüm çağrı merkezi yöneticileri ekiplerini yönetirken kullandıkları çağrı merkezi yazılımının öneminin farkındalar. Bu yazılım onlara ekibi, süreçleri yönetmede en büyük yardımcı olacaktır. Aynı zamanda çağrı merkezi yazılımı ile Müşteri Deneyimi için gereken ölçümleri de yapmanın verimliliği arttırmasını sağlamaya çalışmaktalar.

Gelen ve Giden çağrıların sonuçlarını ölçmek için gereken kod yapısını oluşturmak için uygun bir yazılıma sahip olmaları gerektiğinin farkındalar. Sonuç kodları onlar için memnuniyet, şikayet gibi ölçümleri raporlar olarak sunmalarına yardımcı olacaktır.

Sonuç Kodlarını Tetikleyici Olarak Kullanın

Tanımlanan çağrı merkezi sonuç kodlarının sadece işaretlemeden ibaret olmadığını bilmelisiniz. Sonuç kodlarına göre gelişen süreçler için diğer departmanlara veya kişilere temsilciler email gönderebilir ve bu emailleri takip etmeleri sağlanabilir. Tabi bu biraz uzun ve meşakkatli bir yöntem. Bunun yanında kullandığınız çağrı merkezi yazılımı seçilen sonuç koduna göre önceden tanım olarak iş akışlarını başlatabilmeli ve ilgili departman birimlere e-posta gönderebilmelidir. Bununla birlikte Çağrı Merkezi dışında kullanılan bir CRM, Otomasyon, ERP ve E-ticaret alt yapısı var ise bunlara da eş zamanlı olarak istenilen verileri gönderebilmelidir.

Takibi kolaylaştırın

Sadece müşteri özelinde aldığını notlar hangi işleme ait notlar alındığını pek ifade etmez, geçmiş ve şimdi sürekli karışacak ve çağrı merkezinde çalışan temsilcilerin performansını düşürecektir. Sonuç kodları ile ilişkilendirilmiş bir not yapısı ile gelen çağrı bazından alınan notlar süreçleri hızlandıracak karışmayı önleyecektir. Aynı zamanda sonuç koduna alınan notlar ile işlemlerin takibini kolaylaştırabileceksiniz.

DNC (Do Not Call)

Aramaların daha verimli hale gelmesi için sonuç kodlarında “Faks”,” Bağlantı Hatası”,” Telesekreter”, “Hatalı Numara”, “İletişim Kurmak İstemiyor” gibi tanımlamalar yapılarak arama listelerinde bunların tekrar sayılarına müşteri bazında bakarak artık aramayabilirsiniz. Bu size hem zaman hem de para kazandıracaktır.

Çağrı Sonuçlarını Detaylı Raporlama

Çağrı Merkezi Yöneticileri kapsamlı analiz ve raporlama için sonuç kodlarını severler ve yoğun kullanırlar. Tele Satış operasyonundan tutunda Müşteri İlişkilerinde sonuçların en uç noktasına kadar analiz etmeyi ve verimliliği artırmayı isterler. Sonuç kodları sizlere bu detayları vermenin yanında ekip içinde performans kriterlerinde yardımcı olur.